Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kościerzynie

KościerzynaPCPR Kościerzyna

Powiat Kościerski - Serce Kaszub BIP Warsztat terapii zajęciowej Dom pomocy społecznej w Cisewiu Centrum Administracyjne Placówek - Opiekuńczo - Wychowawczych Dom pomocy społecznej w Stawiskach Stowarzyszenie Oliwskie Słoneczko Dolina Tęczy OHP Elektroniczna skrzynka podawcza

Aktualności

Winda już działa

Niepełnosprawne rodzeństwo z Gminy Dziemiany może już swobodnie poruszać się po swoim domu. Powiat Kościerski, Fundacja Energa oraz prywatne osoby wsparły zakup i montaż dźwigu osobowego. Osoby niepełnosprawne zmagają się z wykonywaniem podstawowych czynności lecz wyjątkowa piątka rodzeństwa z Dziemian miała trudności związane z poruszaniem się po własnym, wielopiętrowym domu. Czworo z nich korzysta z wózków inwalidzkich. O zakup i instalację windy, przystosowanej do potrzeb dzieci rodzice starali się od 2016 roku. Ze wsparciem Powiatu Kościerskiego/Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kościerzynie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Fundacji Energa i przedsiębiorców/ osób prywatnych oraz bliskim rodzinie osobom udało się dokończyć inwestycję. Dzięki niej życie członków rodziny stanie się prostsze. Winda ułatwi im codzienne życie i poruszanie się po domu. Cieszymy się, że mogliśmy brać udział w tym przedsięwzięciu.

23.07.2018

więcej...

 

Pomorskie dla Zdrowia we Wdzydzach Kiszewskich

Jarmark Wdzydzki w tym roku oprócz szerokiego wyboru rękodzieła, kulinariów i folkloru zaoferował także możliwość skorzystanie z bezpłatnych badań oraz konsultacji w ramach akcji Pomorskie dla Zdrowia. W doborowym towarzystwie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościerzynie oraz Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie rozmawialiśmy o tym co robić "żeby urodziło się zdrowe".

17.07.2018

więcej...

 

KOMUNIKAT MINISTERSTWA CYFRYZACJI

Rodzicu, zarejestruj swoje dziecko online!
Profil zaufany i kilka minut - to wszystko czego potrzeba, by zarejestrować narodziny dziecka online. Nowa usługa ruszyła 1 czerwca 2018 r. Rodzicu, już nie musisz spieszyć się do urzędu. Wszystko czego potrzebujesz to Profil Zaufany i kilka minut.
Na zarejestrowanie narodzin dziecka rodzice mają 21 dni od dnia wystawienia karty urodzenia. Do tej pory mieli tylko jedną opcję – wizyta w urzędzie. Od 1 czerwca mają wybór – pędzić do urzędu czy spędzić ten czas z nowym członkiem rodziny.
Zdążysz w trakcie drzemki
Prościej, szybciej i wygodniej – to najkrótszy opis uruchomionej usługi. Jak z niej skorzystać? Cały proces to 5 prostych kroków.
WAŻNE: rodzic, który będzie rejestrował narodziny (może to być zarówno mama, jak i tata) musi mieć aktualny Profil Zaufany. Jeśli go nie masz, sprawdź jak to zmienić.
Co dalej? Wejdź na stronę www.obywatel.gov.pl i tam wybierz usługę, z której chcesz skorzystać. Po zalogowaniu, system poprosi Cię o potwierdzenie, że jesteś matką/ojcem dziecka. Następnie – o zweryfikowanie Twoich danych.
Jak tylko to zrobisz, przejdziesz do zarejestrowania narodzin potomka. To czego potrzebujesz na tym etapie to m.in. nazwa szpitala, w którym dziecko przyszło na świat oraz imię dziecka. Dobrze, by było uzgodnione przez oboje rodziców ;-) Ustal także numer Twojego aktu małżeństwa lub urodzenia (jeśli nie jesteś w związku małżeńskim) - to znacznie ułatwi weryfikację Twoich danych w Urzędzie Stanu Cywilnego. Kilka kliknięć i gotowe.
Kolejny krok to wybór adresu, pod którym chcesz zameldować dziecko oraz sposobu odebrania dokumentów. Do wyboru masz skrzynkę na ePUAP, odbiór osobisty lub przesyłkę tradycyjną pocztą. Ostatni krok to podgląd wniosku i podpis (Profilem Zaufanym).
Gotowe! Wszystko powinno potrwać krócej, niż poobiednia drzemka malucha. 
Rejestracja w 5 krokach
Tak to wygląda w skrócie:
Krok 1: oświadczasz, że jesteś matką/ojcem dziecka
Krok 2: sprawdzasz poprawność swoich danych, wprowadzasz dane drugiego rodzica
Krok 3: wpisujesz dane dziecka
Krok 4: wybierasz adres zameldowania dziecka i sposób, w który chcesz odebrać dokumenty (elektronicznie - skrzynka na ePUAP, osobiście, pocztą tradycyjną)
Krok 5: podgląd wniosku i… podpis (Profilem Zaufanym).
Odpis aktu urodzenia, w zależności od wybranej przez Ciebie opcji, zostanie przesłany w wersji papierowej lub elektronicznej. Razem z nim otrzymasz powiadomienie o nadanym numerze PESEL oraz zaświadczenie o zameldowaniu.
To nie koniec zmian
To nie jedyne zmiany, które wkrótce zaczną obowiązywać, a które dotyczą rodziców. W funkcjonujących dotychczas przepisach i rejestrach publicznych brakuje mechanizmów jednoznacznie łączących dziecko z rodzicami (tzw. parentyzacja). Gromadzone w aktach imiona, nazwiska i nazwiska rodowe rodziców nie zawsze jednoznacznie ich wskazują. Utrudnia to nie tylko prowadzenie rozmaitych statystyk publicznych, ale też np. realizację programów pomocowych państwa, takich jak Rodzina 500 plus.
Dlatego Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało też takie zmiany:
•    jednoznaczne powiązanie danych rodziców i dzieci w rejestrze PESEL (tzw. parentyzacja):
Numery PESEL rodziców pojawią się w danych gromadzonych przy akcie urodzenia dziecka oraz w rejestrze PESEL. Planowane wejście w życie - od 1 grudnia 2018 r.,
•    szybsze poprawianie niezgodnych z prawdą informacji zgromadzonych w rejestrze PESEL:
Organy korzystające z dostępu do rejestru PESEL będą mogły zgłaszać niezgodność bezpośrednio do właściwego kierownika Urzędu Stanu Cywilnego za pomocą dedykowanej do tego e-usługi. Planowane wejście w życie - 1 maja 2019 r.
Wydział Komunikacji
Ministerstwo Cyfryzacji

21.06.2018

więcej...

 

Spotkanie grupy wsparcia dla rodzin zastępczych

W dniu 21 czerwca 2018 r. w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kościerzynie odbyła się grupa wsparcia dla rodzin zastępczych. Była to ostatnie takie spotkanie przed przerwą wakacyjną. Serdecznie zapraszamy wszystkie chętne rodziny do udziału w spotkaniach grupy wsparcia po przerwie wakacyjnej.

22.06.2018

więcej...

 

Zaczarowany Dzień Dziecka

03 czerwca 2018 r. rodziny zastępcze z terenu naszego powiatu uczestniczyły w Zaczarowanym Dniu Dziecka Niepełnosprawnego, w malowniczych plenerach Centrum Rehabilitacyjno-Rekreacyjnego Dobry Brat w Osieku. Imprezę od 8 lat organizuje Stowarzyszenie Dobry Brat. Na gości jak zawsze czekało wiele atrakcji, w tym występy artystów niepełnosprawnych z terenu z woj. pomorskiego i kujawsko-pomorskiego i przez cały dzień na głównej scenie mogliśmy oglądać artystów i słuchać zespoły muzyczne.
Chętni i odważni uczestnicy mogli skorzystać z przejażdżki efektownymi motocyklami. Ponadto na publiczność czekał pokaz wielkich baniek mydlanych, a „buźki” dzieciom malowały klauni z fundacji DrClown. Odbyły się tez pokazy „szczudlarzy”
Nie zabrakło słodkości i każde dziecko mogło korzystać z poczęstunku przygotowanym na stołach. Wszystkim uczestnikom dopisywał bardzo dobry humor. Miłym akcentem na zakończenie imprezy był koncert gwiazdy polskiej estrady zespołu De Mono.

22.06.2018

więcej...

 

„PIKNIK HARCERSKI – ŚWIĘTO RODZIN ZASTĘPCZYCH"

„PIKNIK HARCERSKI – ŚWIĘTO RODZIN ZASTĘPCZYCH"

Pod takim hasłem w sobotnie popołudnie 09.06.2018r. w Strzelnicy odbył się piknik z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego oraz Dnia Dziecka w którym uczestniczyły rodziny zastępcze oraz harcerze. Uczestnicy nie mogli narzekać na nudę, każdy znalazł coś dla siebie.
Były gry, zabawy, konkursy, bańki, malowanie twarzy, strzelanie z łuku. Można było również „zwiedzić” samochód policyjny oraz przekonać się jak działają narkogogle i alkogogle.
Dla dorosłych serwowano kawę i herbatę, dla młodszych zimne napoje i słodycze. Jak zwykle nie zawiodły rodziny zastępcze, które przygotowały pyszne ciasto, za co serdecznie dziękujemy. Nie zabrakło też pieczonych kiełbasek z grilla, które dzielnie piekł druh Jędrek.

Zorganizowane atrakcje były możliwe dzięki projektowi „Uwierz w siebie – kompleksowe usługi społeczne wsparcia społecznego rodzin z powiatu kościerskiego”, który realizowany jest przez Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Gdańska oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kościerzynie.

12.06.2018

więcej...

 

20.06.2018

więcej...

 

03.06.2018

więcej...

 
stworzone przez: derwi.pl
© PCPR Kościerzyna - archiwum.pcprkoscierzyna.pl